Vítejte na stránkách Plzeňských žen!

Jsme dvě, Karolína a Eliška, aneb KK a JAm, a jsme členkami jednoho obávaného gangu.
Naše zbraně jsou podpatky, slunečníky a sladké barvy.
Jsme lolity. Jsme z Plzně.
Jsme studentky výtvarky na Pedagogické fakultě ZČU.

A tyhle stránky jsou naší semestrální prací na předmět KVK/MAV.
mašla

Fakta o LOLITA MÓDĚ

24. března 2011 v 1:59 | JAm, KK |  LOLITA MÓDA

Co je Lolita móda?
A dalších pár základních věcí, které je dobré vědět....


Lolita (ロリィタ) je pouliční móda a subkultura pocházející z Japonska, známá a rozpoznatelná díky klasickému panenkovskému looku (vzhledu). Oblečení je inspirováno především v Rokokové a Viktoriánské éře a má mnoho různých podstylů, které se ale nemusí inspirovat pouze v daných érách. Je to především móda pro dívky a mužský Loliťák se moc nevyskytuje. Páni, kteří by se rádi hodili ke své slečně, mohou zvolit oblečení ve čtyřech možných mužských stylech. Ouji, což je styl popisovaný jako princátko, nosí jej i dívky a je hodně zdobný.
Kodona, oblečení malých rozpustilých rošťáků, jednodušší, nezdobená verze Ouji, taktéž jej nosí i dívky.
Dandy, což je klasický oblek pánů z devatenáctého století (alá Sherlock Holmes a Watson).
A nakonec EGA (Elegant gothic aristokrat), oblečení s nádechem Goth stylu, které navrhuje jedna z největších ikon Lolita světa - Mana. (Ano, Mana-sama je muž. Ne, nevypadá tak :))


Jméno: Lolita
Slovo Lolita je všeobecně známé jako termín pro sexuálně předčasně vyspělé mladé dívky.
Tento pojem vznikl ze jména titulní hrdinky románu "Lolita" od Vladimira Nabokova. Byla to vlastně roztomilá zkomolenina hrdinčina jména Dolores. Dívkám, které byly v dětském věku sexuálně přitažlivé se ale v knize říkalo "Nymfička", nikoliv lolita nebo lolitka. Ve společnosti se však postupem času zažilo nazývat takové holčičky lolitami.
Jakkoliv se to může zdát nepravděpodobné, Lolita móda nemá s nymfičkami skoro nic společného. Původ názvu této módy nebyl potvrzen, ale to může být případ wasei-eigo (pseudo-japonského anglicismu). Zatím co západní ideál "Lolity" je malá sexy dívenka s lízítkem v puse, v Japonsku je to jinak. Japonská lolita móda usiluje sice o mladistvý, panenkovský vzhled, ale většina žen oblékajících se do tohoto stylu lze popsat spíše jako elegantní, roztomilé, ale nikoliv erotické. Existuje zde i výjimka, styl Ero lolita. Je to vlastně erotizovaná verze této módy a přestože působí někdy až perverzně, je většinou stejně mnohem zahalenější, než spousta běžných stylů odívání v západním světě.
Společným jmenovatelem Lolit a "lolitek" tedy není sexualita, ale určitá dětskost. Šaty se inspirují dívčími střihy, podobají se oblečení pro panenky. Nosí jej ale dospělé ženy a jejich ambicí není "hrát si na školačku." Nosí je zkrátka proto, že všechny ty kraječky a barvičky nelze nemilovat - ať už je vám deset nebo osmadvacet!

Japonské Lolitky upravily specifický způsob psaní názvu módy: ロリィタ (roriita), na: ロリータ (roriita, tedy změnily znak ィ za znak ー ). Tento pravopis má zabránit proudu nevhodného obsahu, který by se mohl vyskytnout v souvislosti s druhým (západním) významem tohoto slova.

(pozn.: Díky Alice-chan za opravu :)

Tak jde čas s Lolitou
Nikdo přesně neví, kdy se začaly objevovat první náznaky tohoto módního stylu, ale všeobecně se věří, že začal někdy v osmdesátých letech, když se začaly objevovat značky jako Milk, Pink House a Pretty ( nyní Angelic Pretty). Začátky Lolita módy byly do značné míry ovlivněny natural-kei (styl oblečení značky Pink house - viz obrázek), a stěží by mohl být rozpoznán jako Lolita podle dnešních Loli standardů.
Byl to relativně neznámý styl až do roku 2000, kdy nastal obrovský boom díky visual kei (japonský styl hudby - metal\rock\cokoliv) kapelám, hlavně díky Malice Mizer.
Kytarista této skupiny, Mana-sama, vstoupil na módní scénu a zprostředkoval Lolita styl široké veřejnosti. Vymyslel si Elegant Gothic Lolitu, navrhl pár šatů, otevřel si butik - Moi-même-Moitié - a propagoval Gothic lolitu (jeden z podstylů).
Lolita tak začala být čím dál tím více populární po celém světě a hlavně dostupná. Vznikaly kamené obchody i mimo Japonsko a hlavně spousta internetových obchodů.
Od roku 2000 do současnosti Lolita móda prošla velikou proměnou. První designy byly poměrně jednoduché a často se objevovala nyní nepříliš oblíbená černobílá barevnost. Gothic, Kuro a Shiro Lolita byla neskutečně populární, Ama Lolita zatím nijak oblíbená nebyla ( pozn.: Gothic - černobílá barevnost, Kuro - pouze černá, Shiro - pouze bílá, Ama - sladká\ sweet).
Do roku 2005 byly potisky na šatech rarita, ale pár jich existovalo. Byly to však jen jednodušší motivy. Během roku 2006 se Angelic Pretty (jedna z hlavních značek) začala specializovat na Ama Lolitu (Sweet\sladkou..) tak, jak ji známe dnes. Potisky začaly být rafinovanější a detailnější, decentní květinový motiv téměř vymizel. Ama Lolita se změnila z klasičtějšího vzhledu na více infantilní, dětský a over-the-top ("přes míru"/ "přezdobený") look. Stala se tak náhle jedním z nejoblíbenějších stylů této módy a je jím do dnes. Na "správných" dnešních Sweet lolitkách také nenajdete nic přirozeného- mají umělé nehty, paruku a barevné kontaktní čočky. Tento Over the top extrém se do našich končin (zatím) příliš nerozšířil. (Ale Haru-chan na to má zaděláno, podívejte se na ni v záhlaví! :D)
Lolita jako životní styl a srazy
Je fajn si říci: "...ty holky prostě najednou začaly mít rády volánky, krajky a mašle.." , ale většina z nás se k této módě dostala přes historické šaty a Gothic módu.
Také existují dívky, které žijí svůj život opravdu jako "Lifestyle Lolita". Lifestyle Lolity se oblékají do tohoto stylu denně, chodí na čajíčky o páté, vyšívají, pečou cukroví a rozdávají ho přátelům...atd. Některé takové dívky se snaží žít život princezny. Mají roztomilé pokojíčky s neo-rokokovým nábytkem, chovají se jako dámy, navštěvují galerie, na každém setkání s přítelkyněmi mají daný dresscode (povinné ošacení). V Čechách takových Lolit najdete jako šafránu.
Většina českých srazů je taktéž s dresscodem a všichni se snaží se obléci co nejlépe, ale když přijdete jen v sukni a tričku, nikdo vám hlavu neutrhne - u nás prostě bereme tuto módu volněji. Jsou to přece jen hadry:D
(...ale i tak ty hadry milujeme!)


 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa

Zasloužíme si za tento blog zápočet z předmětu MAV?

ANO 18.5% (42)
NE 12.8% (29)
ANO ANO ANO 68.7% (156)

Komentáře

1 Alice-chan Alice-chan | Web | 25. března 2011 v 22:49 | Reagovat

Jen poznámka k Nabokovi - ,,...termín který zavedl Vladimír Nabokov ve svém románu Lolita..."
On ten termín vlastně nezavedl. Lolita je pouze jméno hlavní hrdinky. On takovým dívkám říkal ,,nymfičky". Jméno Lolita bylo do toho druhho významu lolity napasováno až následně.

2 JAm JAm | 26. března 2011 v 1:27 | Reagovat

já to neopravovala ...je to překlad z hellolace ...dík za uozornění!

3 plzenskezeny plzenskezeny | 2. dubna 2011 v 17:51 | Reagovat

[1]: vím, vím. článek psala JAm, musí si zopakovat povinnou četbu. Tuhle záležitost tam opravím :) KK

4 JAm JAm | 6. dubna 2011 v 23:44 | Reagovat

já už to opravila:D

5 JAm JAm | 6. dubna 2011 v 23:46 | Reagovat

a tys to opravila ještě jednou a líp než já...cool! :D nesmím psát dlouhé články nebo mi křupne hlava:D

6 Haiky Haiky | Web | 11. května 2011 v 19:02 | Reagovat

Ahoj je to moc poveděně napsaný (třeba o natural-kei sem vůbec nic nevěděla) a musím říct,že po zamyšlení se mi classic lolita,elegant gothic l.,EGA a takové ty "dospělejší" styly líbí mnohem víc než sladká přezdobenost sweet lolitek.

7 DollyMejia35 DollyMejia35 | E-mail | Web | 3. srpna 2011 v 1:51 | Reagovat

Do not a lot of money to buy a house? You not have to worry, because this is available to get the <a href="http://bestfinance-blog.com/topics/personal-loans">personal loans</a> to resolve such problems. Thus take a term loan to buy everything you require.

8 Mamutos Mamutos | E-mail | Web | 6. prosince 2011 v 21:07 | Reagovat

Super blog ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama