Vítejte na stránkách Plzeňských žen!

Jsme dvě, Karolína a Eliška, aneb KK a JAm, a jsme členkami jednoho obávaného gangu.
Naše zbraně jsou podpatky, slunečníky a sladké barvy.
Jsme lolity. Jsme z Plzně.
Jsme studentky výtvarky na Pedagogické fakultě ZČU.

A tyhle stránky jsou naší semestrální prací na předmět KVK/MAV.
mašla

Slovníček pojmů A - K

4. dubna 2011 v 1:18 | Jam |  SLOVNÍČEK POJMŮ
Upozornění: Pokud najdete termín, která není zcela jasně vysvětlen, pište do komentářů. Pokud nevidíte nějaký termín, který by měl být vysvětlen, pište do komentářů. Díky!

A

Alice Bow

Stuha\čelenka nošená na hlavě, drží vlasy z obličeje a většinou na ní je velká mašle. Pojmenovaná je po Alence v Říši divů. Jiné formy názvu: headbow, kachuusha.

Alice Deco

Inspirativní magazín, ve kterém najdeme fotografie Lolitek, ale i jiných stylů japonské módy.

Alice Loli (アリスロリ)

Je styl šatů charakteristických pro postavu Alenky z příběhu Lewise Carrola. Většinou jsou to světle modré šaty s bílou zástěrkou a černo-bílými nebo bílo-světle modrými, pruhovanými podkolenkami. V západní Lolita-komunitě se tento termín neužívá.

A-Line

Od zhora dolů se rozšiřující tvar šatů nebo sukně. Silueta do tvaru A. Velmi populární v 60-tých letech

Aka Loli (赤ロリ)

Aka zkrácenina z Akai, což je japonský výraz pro červenou barvu. Aka Loli je tedy červený outfit, klasicky doplněný bílou krajkou. V západní Lolita-komunitě se tento termín neužívá.

Ama Loli (甘ロリ)

Ama je kratší verze japonského Amai, znamená to sladký. Tento styl je až dětsky nevinný a roztomilý. Většinou je to hodně barevné oblečení s imaginativní a narativní potisky. Jiné formy názvu: Ama lolita, Sweet lolita.

A&P

Zkratka pro odnož značky Baby the Stars Shine Bright - Alice & the Pirates, která vytváří oblečení hlavně pro Pirate lolity.

AP

Zkratka pro značku lolita oblečení Angelic Pretty.

AatP

Starší, ale více užívaná zkratka pro Alice & the Pirates.

B

Baby

Zkratka pro značku Baby the Stars Shine Bright.

Bloomers (ブルマ)

Krátké okrajkované spodní kalhoty - kraťasy, které se nosí pod sukní. Původně se v minulých stoletích nosily jako spodní prádlo.

Bonnet (ボネット)

Pokrývka hlavy podobná klobouku s velkou krempou rámující obličej. V Lolita stylu se užívá mnoho jejích variací. Poprvé se objevuje už koncem 17. století a mnoho dněšních podob tohoto "klobouku" je inspirováno právě historickými kusy.

BPN

Zkratka pro Black Peace Now. Značka prodávající gothic, punk a gothic lolita oblečení.

Brand

Brolita

Termín pro muže, který se obléká do lolita šatů.

BtSSB

Zkratka pro značku Baby the Stars Shine Bright.

Bustle Skirt (バッスルスカート)

Vrchní sukně, která je v zadní části kratší a ukazuje se pod ní spodní sukně (většinou jiné barvy).

C

Casu Loli (カジュロリ)

Lolita styl vhodný na každodenní nošení. Je jednodušší, většinou se skládá pouze z trička, jednoduché sukně a jednoduchých podkolenek. Casu = casual. Jiné formy názvu: casual, casual loli, casual lolita.

CC \ Closet cleaning

Neboli "čistka šatníku". To je tak, když máte už příliš mnoho věcí a nevejdou se vám do skříně, nějaké věci nenosíte a nebo vás zastihla finanční krize. Vyberete vhodné adepty na prodej, vyperete je nafotíte a oceněné umístíte na internet například na svůj blog, Lolita fórum nebo na blog naší Haru - http://harajuku.blog.cz/rubrika/closet-cleaning
Je zvykem, že se nošené oblečení prodává o něco levněji než je pořizovací cena.
Je to skvělá příležitost sehnat levně krásné oblečení, v dobrém stavu a za málo peněz.

Circle lenses

Kruhové kontaktní čočky, které se nosí jen z estetického důvodu - zvětšují duhovku, dávají jí jinou barvu. Používají se pro dosažení více "cute" vzhledu (případně aby se vás lidi děsili v průjezdu). Oblíbené jsou jak v lolitě tak v jiných stylech Harajuku fashion, jako je Gyaru a Himegyaru. Začaly je používat asiatky, aby jejich oči měly velikost jako u Evropanů, ale po jejich vzoru je nosí už i Evropanky a Američanky.

Classic Loli (クラシックロリ)

Nejvíce "dospělý" styl lolity. Většinou jsou střihy sukní a šatů do A s květinovým potiskem a spíše s volánky než krajkami. Další verze názvu: classical loli (užívá se v japonské komunitě).

Clony

Několik dívek oblečených v šatech od stejné značky se stejným potiskem, stejnými doplňky, botami a většinou i stejně barevnými (není podmínka). Pojí se s termínem OTT a Twin Loli a značkou Angelic Pretty.

Con

Zkratka pro "Conventicon" = sjezd, festival. Jsou to větší akce pořádané po celé republice a sjíždí se tam fanoušci čehokoliv (od lego postaviček, přes hry, startrek až po anime a módu). V ČR máme takových festivalů několik, některé jsou velmi rozmanité co se týče zaměření a některé jsou například zaměřeny jen na určitý obsah (například na japonskou kulturu). Takovéhle akce jsou vícedenní, od víkendových až po dvoutýdení.
Na takovém Conu se chodí na přednášky, workshopy (dílny), hrají se hry - jak stolní, tak sportovní, počítačové nebo RPG (dračák..). Bývají tam stánky s různými zajímavými věcmi, knihy, postavičky ze seriálů a anime, paruky, stánky s oblečením, šperky.... Můžete se také zúčastňovat her a vyhrávat pěkné ceny.
Nejznámější cony, kde se můžete setkat s linií zabývající se Japonskem, módou nebo Anime a Mangou jsou: Festival Fantazie, Festival Fantazie Speciál v Chotěboři. PragoFFest, Advík, Akicon v Praze. AnimeFest v Brně a Manifest v Ostravě.
(Pokud víte o dalších, pište do komentářů!)

Cosu Loli (コスロリ)

Cosu je krátká verze slova Cosplay. Označení pro lidi, kteří se oblékají do lolitě podobých kostýmů pouze na Cosplayerská setkání. Toto oblečení je ve většině případů pochybné kvality a podivného designu a vypadá poněkud kostýmově a divně.
Nejoblíbenějším doplňkem jsou nekomimi (ネコミミ ) = kočičí ouška na čelence. Další forma názvu: cosplay loli.

Cutsew (カットソー)

Forma vrchního dílu oblečení z "tričkového" materiálu - žerzej. Většinou jsou to trička s krajkovými aplikacemi, vesty, mikiny, svetříky a kapucy, v některých případech i šaty. Mívají jednoduché detaily a potisky korespondující s lolita styly, např.: muffiny a dorty pro sweet lolitu, alenkovsky laděné potisky, potisky sešívaných zvířátek pro punk lolitu... atp
Velmi oblíbené jsou, když potřebujete, aby váš outfit byl více civilní (casual).

D

Dandy

Termín nesprávně používaný západními lolitami pro aristokratickou dospělejší verzi mužského odívání. Dandy ve skutečnosti není součástí lolita stylu, ale rozhodně se k lolitastylu velmi hodí a ladí s ním. Je to mužský styl a většina můžu se obléká právě do takto.

Decoden

Zkratka z japonského "Decoration Denwa", což v překladu znamená "Ozdobení mobilu", v reálu to ale není jen o mobilech.
To si takhle vezmete svůj mobil, počítač, cokoliv... a polepíte to nejrůznějšími kamínky, růžičkami, zvířátky... čímkoliv, co vás napadne. Zaplácáte ten předmět tak, že skoro není vidět.
Používá se i na umělé nehty. V Japonsku je Decoden velmi oblíbená kratochvíle, proto jejich mobily, monitory, laptopy jsou jeden velký blyštivý a roztomilý chaos.. (Okej viděla jsem i temný lebkoidní blyštivý chaos XD )

Deco Loli (デコロリ)

Deco loli je zkrácený název pro Decora lolita. Tento styl vzešel z jiného japonského stylu streetové módy - Decory. Decora je styl velmi barevný a s opravdu velkým množstvím doplňků.
Deco loli dobře funguje hlavě se sweet lolitou a spojení Sweet a Deco dalo vzniknout stylu Kote loli (viz Kote loli)

Dosu Loli (ドスロリ)

Hanlivé oslovení silnějších lolitek, užívané jen mezi japonskými lolitami.

Drawers (ドロワーズ)

Delší verze Bloomers, většinou mají hodně zdobené nohavice, protože vykukují z pod šatů a sukní. V dřívějších dobách se tento kousek oblečení nosil jako spodní prádlo. (viz Bloomers)

E

EGA

Zkratka pro Elegant Gothic Aristocrat, termín spojený se značkou Moi-Même-Moitié, užívá se pro jejich Aristokrata - mužské oblečení, ale nosí jej v menší míře i ženy.

EGL

Zkratka pro Elegant Gothic Lolitu, termín spojený se značkou Moi-Même-Moitié, užívá se pro jejich styl lolita oblečení. Tento termín je také spojen s EGL komunitou na Livejournalu, kde se lolity sdružují a komunikují společně - http://community.livejournal.com/egl

Ero Loli (エロロリ)

Ero je zkratka pro "erotic". Jde vlastně o "Lolitu ve spodním prádle", jejich outfity se skládají z lehkých halenek, korzetů nebo ozdobných tílek, bloomers nebo drawers, občas i se spodničkou a s podkolenkami nebo nadkolenkami. Objevují se i podvazky. Ero loli je vyzývavější než všechny ostatní styly lolity a může mít větší výstřihy a používat i "fetiš" materiály (latex..atp). Tento styl se normálně nenosí, je to spíše raritní, srazový, festivalový nebo na conech nošený extravagantní outfit.

ETC

Zkratka pro značku Emily Temple Cute, jednu ze starších značek Lolita oblečení. Jejich designy jsou velmi elegantní a působí rafinovaně a dospěleji.

F

Fatty-chan

Hanlivý výraz pro silnější dívku, užívaný hlavně na západě.

Frills

- z angličtinym znamená volánky. Jiné formy: Frillánek (počeštěný výraz, který užívá česká komunita)

G

Goth Loli (ゴスロリ)

Lolita magazín ve kterém je mnoho fotografií pro inspiraci a obsahuje i střihy a návody na oblečení a doplňky. Jiná forma názvu: gosu rori.

Goth Loli (ゴスロリ)

Jeden z hlavních a nejznámějších lolita stylů. Šaty jsou většinou černé s bílou krajkou nebo aplikací. Dle střihu může být goth loli i celočerný model.Hodně se inspiruje Goth módou.
Jiná forma názvu: gothic lolita, loli goth, egl (nezprávně).

GLB

Zkratka pro časopis Gothic & Lolita Bible, který zprostředkovává novinky v Lolita módě, zajímavé články a návody, fotografie a někdy i střihy na oblečení.

Guro Loli

Styl s hororovým nádechem. Nejčastěji vidíme guro lolitku s páskou přes oko, obvázanými končetinami a sněhobílými šaty zacákanými krví. Tento styl se také nenosí běžně, je oblíbený hlavně na Haloweenské párty (dušičky) a různé cony, srazy a pochody zombií. Jiné formy názvu: grotesque lolita, guro lolita.

H

Harajuku comn \ komunita

"Harajuku" je ulice v Tokiu, schází se tam lidé, co mají rádi extrémní módu, jsou tam kavárny a obchody s různými (i zde zmíněnými) extravagantními značkami.
Zde v čechách, je tento název platný pro společenství lidí, kteří nosí nějaký ze stylů Japonské streetové módy, včetně Lolity.
Centrálním místem setkávání v ČR je kromě sochy Sv. Václava na Václaváku hlavně blog Haru http://harajuku.blog.cz/ a stránky Harajuku comunity http://harajuku-comm.blog.cz/ .

Harajuku móda

Japonská streetová móda, spadá sem Lolita, ale i jiné styly např.: Decora, Visual kei, Dolly Kei...atp

Headdress

Ozdobná čelenka. Většina Headdressů je kus látky pošitý a obšitý většinou krajkou nebo prýmkem s mašlí která se uvazuje pod krkem. Mohou být zdobeny i vyšíváním, knoflíky, mašličkami, dortíčkama a dokonce jsem viděla i headdress ve tvaru zmrzliny co se vám rozplácne na hlavě.
Bývají kruhové nebo podélné.

Headeating bow

= hlavožravá mašle. Obrovská mašle, co vypadá, že se vám nahoře zakousla do hlavy. Většinou ji nosí Sweet lolitky.

Himeloli (姫ロリ)

Hime je japonský výraz pro "Princeznu". Je to extravagantnější styl lolity s prvky Gyaru módy (další z styl japonské streetové módy), hlavně je oblíbený vyčesaný Gayru nebo rokokový účes a rokokové střihy šatů. Jiné formy názvů: hime lolita, princess lolita.

I

Ita Loli ( 痛ロリ)

Hanlivý výraz pro "nesprávnou lolitu". Některé dívky jej užívají pro někoho, kdo (dle jejich názoru) nesprávně pochopil Lolita styl a špatně zkombinoval své oblečení. Termín sám vychází z japonského slova Itai, což znamená Au! a odslovně se překládá jako "bolí mě z toho oči lolita"
Hlavní znaky "itovosti" jsou látky pochybné kvality a podivného lesku, umělé krajky a cosplayovité střihy oděvů, které jsou moc krátké (odhalující) a spíše než na lolitu odkazují k fetiši. Jiné formy názvu: ita, ita lolita.

IW

Zkratka pro značku Innocent World, produkující Classic Lolita oděvy.

J

J-rock \ J-pop

"J" v názvu znamená Japonský - Japonský rock\pop. Jsou to hudební žánry. Pokud čekáte Rock jako od AC/DC tak jste úplně mimo. Styl hudby je dost jiný a hlavně muzikanti jsou oproti západním rokovým kapelám udržovaní, nalíčení a s promakanou image. Občas taky nepoznáte jestli je to ženská nebo chlap a pokud se vám nějaká žena v kapele líbí, buďte si jistí, že to bude chlap:D
J-pop je hodně sladký a hodně se tam tančí. Písničky jsou hodně "na efekt", ostatně to i u rocku.

JeJ

Zkratka pro značku Juliette et Justine.

JSK

Zkratka pro "jumper skirt". To jsou šaty bez rukávů (na ramínka - 2- 5 cm široká), které mohou být nošeny s halenkou i bez ní.

K

Kachuusha (カチューシャ)

Je čelenka která je zdobena velkou mašlí, květinami nebo krajkovými aplikacemi. Termín je většinou používaný japonskými značkami. Jiné formy termínu: headband (čelenka) , alice band, alice bow (alenkovská mašle).

Kawaii

= japonské slovo, znamená sladké, roztomilé. Pokud o něčem říkáte, že je to "kawaii", je to až tak roztomilé a sladké, že z toho bolí zuby.
Toto slovo hodně používají Otaku. Vlastně by se dalo říci, že jej nadužívají.

Kera

Módou se zabývající magazín, který prezentuje novinky a fotografie streetové módy a její nové trendy, včetně Lolita módy.

Kodona (コドナ / こどな)

Výraz užívaný lolitami pro chlapecké oblečení, co vypadá jako pro malého klučíka. Kodona je zkratka pro Kodomo otona, což volně přeloženo znamená "dětsky vypadající dospělý". Nosí jej jak chlapci tak dívky.

Kote Loli (コテロリ)

Kote je kratší verze kotekote (Over the top). Vyvinula se ze spojení sweet lolity a decory (Deco loli) a znamená to, že jste od hlavy až k patě zahaleni v jedné značce a k tomu ještě s přehršlí šmuku a hlavně parukou, nejlépe sladké barvy (řečeno volně). Tento styl velmi zpopularizovala značka Angelic Pretty v roce 2006 a v dnešní době (2011) je to jeden z nejvíce populárních stylů (převážně v Americe, české lolity jsou, dle mého skromného tvrzení, konzervativnější a více klasické).

Kuro Loli ( 黒ロリ)

Kuro je kratší verze kuroi a to je japonské slovo pro černou barvu. Kuro Lolita znamená celočerný outfit, včetně doplňků.

Kyanotie (キャノティエ)

Kruhový headdress (čelenka) s krajkami, stuhami a květinami. Tento termín užívají japonské značky a je možné, že jde o pokus o přepis francouzského slova canotier, což je výraz pro slamák.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Zasloužíme si za tento blog zápočet z předmětu MAV?

ANO 18.5% (42)
NE 12.8% (29)
ANO ANO ANO 68.7% (156)

Komentáře

1 KK KK | E-mail | 4. dubna 2011 v 23:30 | Reagovat

coolio! šikovná jsi, ženo!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama